اولین کفش آدیداس که تماما توسط روبات ها ساخته شده است

کفش آدیداس تولید شده با روبات

آدیداس حالا یک کارخانه کاملا اتوماتیک و روباتیک در آلمان دارد. این شرکت عظیم تولید کننده لوازم ورزشی موفق شده اولین کفش خود را بدون دخالت انسان و با استفاده از روبات های مکانیزه تولید کند.

این خبر حکایت از برنامه‌های بلند پروازانه آدیداس برای آینده تولیدات صنعتی خود دارد. این شرکت اعلام کرده که قصد دارد در آینده کارخانه‌هایی کاملا کمانیزه مطابق با نیاز مصرف کننده ها به نام Speed Factories تاسیس کند.

آدیداس هم‌اکنون سهم قابل توجهی از تولیدات خود را به کمک چین و دیگر کشور‌های آسیایی انجام داده و سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون جفت کفش تولید می‌کند. بخش اعضم مراحل این تولیدات توسط انسان انجام می‌شود.

آدیداس می‌خواهد تا پایان امسال در کارخانه کاملا مکانیزه خود در آلمان تنها ۵۰۰ عدد کفش تولید کند. این یعنی فعلا برنامه کوتاه مدتی برای تغییر شیوه تولید وجود ندارد.

اما در بلندمدت تولید با استفاده از روبات‌ها می‌تواند برای آدیداس بسیار با صرفه‌تر باشد و صنعت تولید کفش را متحول کند. اگر این اتفاق بیفتد، برای تولید کننده‌ها دیگر توجیهی وجود ندارد که به سمت اقتصاد‌هایی با نیروی کار ارزان بروند. در نتیجه شرکت‌ها شروع خواهند کرد به انتقال کارخانه‌هایشان به کشور خود یا کشور‌های پیشرفته‌تر که در آن‌ها مهارت و تخصص بالاتری برای مدیریت و نگهداری روبات ها وجود داشته باشد.

اولین کفش آدیداس تولید شده با روبات

به دلیل کمبود نیروی کار و افزایش دستمزدها در چین، به غیر از آدیداس شرکت‌های دیگری هم هستند که به فکر انتقال بخشی از تولید به نزدیکی بازار هدف خود افتاده‌اند. سال گذشته شرکت خودروسازی فورد ۳۲۰۰ موقعیت شغلی تولیدی خود را به آمریکا بازگرداند. نایک نیز اعلام کرده که با شرکت Flex همکاری خواهد کرد تا اتوماسیون بیشتری وارد خط تولید خود کند.

بعد از افتتاح دومین کارخانه روباتیک آدیداس در آتلانتای آمریکا، تعداد کفش‌های تولید شده توسط روبات ها در این شرکت افزایش قابل توجهی خواهد کرد. آن‌ها اعلام کرده‌اند در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ حدود ۵۰ هزار جفت کفش از این طریق تولید خواهد شد. با این که پیشرفت قابل توجهی است، اما هنوز نیم درصد از کل تولید را شامل نمی‌شود.

آدیداس پیش بینی می‌کند اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود قادر خواهد بود سالیانه ۱ میلیون جفت کفش در کارخانه‌های روباتیک خود تولید کند. کارخانه آتلانتا به تنهایی قرار است ۱۶۰ موقعیت شغلی برای آمریکایی‌ها ایجاد کند.

ایده اصلی کارخانه‌های روباتیک این است که کفش‌هایی کاملا شخصی سازی شده را در کمترین زمان ممکن با کمک روبات ها برای خریداران تولید کنند. در حال حاضر در آدیداس امکان دارد تولید یک جفت کتانی تا یک هفته طول بکشد. با مکانیزه شدن بیشتر مراحل تولید، این شرکت قادر خواهد بود در عرض تنها ۵ ساعت همین کار را انجام دهد.

بیش از ۷۰ درصد فروش آدیداس مربوط به محصولاتی است که کمتر از یک سال از عمر طراحی و تولید‌شان می‌گذرد. با در نظر گرفتن این مساله، قابلیت تولید محصولات سفارشی و شخصی سازی شده در مدت زمانی کوتاه، می‌تواند کارخانجات تولیدی آدیداس را به کلی متحول کرده و تمرکز زدایی کند.

منبع: recode