آدیداس با استفاده از ربات های دوخت و دوز روزانه ۸۰۰ هزار تیشرت تولید خواهد کرد

ربات های دوخت و دوز آدیداس

جدیدترین تکنولوژی ­آمریکا در زمینه ربات های دوخت و دوز در راه یکی از کارخانه­‌های چینی آدیداس است. این ربات­‌ها که وظیفه تولید تی­‌شرت برای برند آلمانی آدیداس را دارند، جزو بزرگ­‌ترین تحولات در زمینه تولید لوازم ورزشی به حساب می‌­آیند.

این ربات های دوخت و دوز که Sewbot Workline نام دارند، توسط شرکت SoftWear Automation در آتلانتای آمریکا تولید شده‌­اند و قرار است روزانه ۸۰۰ هزار تی­‌شرت تولید کنند.

شرکت پوشاک تیان­‌یوان چین، بزرگ­‌ترین تامین کننده آدیداس در جهان، این ماشین آلات فوق پیش‌رفته را در یک کارخانه تازه خریداری شده در آرکانزاس آمریکا مستقر خواهد کرد.

در این سیستم دوربین­‌هایی وجود دارد که طرح لباس را روی پارچه تعیین کرده و اطلاعات را به ربات­‌هایی با سوزن­‌های دوخت و دوز می­‌فرستند. Sewbot Workline از پایان سال آینده عملیاتی شده و به طور شبانه روزی به تولید تی‌­شرت خواهد پرداخت.

ربات های دوخت و دوز آدیداس

رئیس شرکت پوشاک تین­یوان، تانگ ژین­‌هونگ، در این باره می­‌گوید:

“از برش پارچه و شروع دوخت تا محصول نهایی حداکثر ۴ دقیقه طول می­‌کشد. ما در کل ۲۱ خط تولید راه­‌اندازی خواهیم کرد. وقتی به ظرفیت کامل تولید برسیم، هر ۲۲ ثانیه یک تی­‌شرت تولید خواهیم کرد که در مجموع به ۸۰۰ هزار عدد در روز می‌­رسد.”

این یک قدم بزرگ برای شرکت SoftWear Automation به حساب می­‌آید که در سال ۲۰۱۲ کار خود را شروع کرده. این ربات های دوخت و دوز ،تکنولوژی پر سرعت دید کامپیوتری را با تکنولوژی رباتیک سبک تلفیق کرده­‌اند تا بتوانند با سرعت و دقتی بسیار بالا­تر از انسان به تولید بپردازند.

زمانی که این اتوماسیون به طور کامل اتفاق بیفتد، هزینه تولید هر تی­شرت به ۳۳ سنت خواهد رسید که به گفته آقای تانگ “حتی ارزان­‌ترین بازار­های کار نیز توان رقابت با چنین هزینه‌­ای را نخواهند داشت.” این هزینه پایین به معنی از دست رفتن تعداد زیادی شغل در سرتاسر جهان خواهد بود.

از طرف دیگر سرمایه‌­گذاری ۲۰ میلیون دلاری تین­‌یوان و خرید کارخانه ۱۰۰ هزار فوت مربعی برای استقرار ماشین آلات جدید، موجب اشتغال زایی برای ۴۰۰ نفر در آرکانزاس شده.

در مجموع این یک خبر خوب برای مصرف کننده­‌های البسه ورزشی و به همان اندازه خبری بد برای کارگران این صنعت است. باید صبر کنیم تا ببینیم پیشرفت روزافزاون تکنولوژی چه راهکاری برای شغل­‌هایی که از بین می­‌برد، دارد.

منبع: runningshoesguru