از زباله های اقیانوس تا کفش ورزشی و پیراهن

تولید پیراهن از زباله های اقیانوس

آیا حاضر هستید بابت یک پیراهن که با استفاده از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها تولید شده است، پول پرداخت کنید؟

یک شرکت تولید البسه به نام Gant مطمئن است که این کار را انجام خواهید داد، به همین دلیل قرار است یک خط تولید پیراهن بازیافتی از زباله‌های جمع آوری شده از اقیانوس‌ها راه اندازی کند.

این پیراهن‌ها که Tech Prep نام گذاری شده اند از ۱۰ درصد پلاستیک بازیافت شده تشکیل خواهند شد. مدل‌های زنانه و مردانه این محصولات نو آورانه قیمتی در حدود ۱۷۰ تا ۱۹۵ دلار خواهند داشت یعنی همان بازه قیمتی محصولات عادی این شرکت.

مدیر بازاریابی شرکت Gant در این باره می‌گوید:

”برای ما اصلا مهم نیست که جنس پیراهن ها ۱۰۰ درصد پلاستیک بازیافتی باشد یا ۵۰ درصد. هدف اصلی این است محصولی تولید کنیم تا مصرف کننده بخواهد آن را بخرد.“

شرکت Gant در این پروژه طبیعت دوستانه تنها نیست و با غول تولید لوازم ورزشی آلمانی همکاری می‌کند. آدیداس قبلا اعلام کرده بود که برنامه دارد یک میلیون کفش رانینگ اولترا بوست (Ultra-boost) از همین زباله ها تولید کند.

زباله های مورد استفاده توسط آدیداس را ۱۶۵ عدد کشتی، از اقیانوس ها جمع آوری کرده اند.

در تصویر زیر یک نمونه پیراهن تولید شده به این روش را می بینید:

پیراهن تولید شده با استفاده از زباله های اقیانوس

شرکت هلندی Gant مواد اولیه بازیافت شده خود را از یک شرکت اسپانیایی به نام Seaqual تامین می‌کند و اولین مشتری عمده آنهاست.

Seaqual برنامه ریزی کرده تا امسال فعالیت خود را به اندازه زیادی گسترش داده و با شرکت های بزرگ دیگر به غیر از آدیداس قرار داد ببندد.

حجم زباله های پلاستیکی موجود در اقیانوس ها خیره کننده است. هر سال حدود ۸ میلیون تن زباله سر از آب در می آورد که ۷۵ درصد از آن وارد عمق می شود.

تولید پیراهن توسط شرکت Grant

ایده تبدیل کردن زباله های پلاستیکی به لباس، حدود یک سال پیش متولد شد و حالا کاملا عملیاتی شده است. چالش اصلی در این مسیر، تولید محصولی بود که کمتر احساس پلاستیکی بودن به مصرف کننده بدهد. مهندسان شرکت Gant در یک سال گذشته مدام ترکیب ساخت الیاف را تغییر داده اند تا در نهایت به درصدبندی مناسب دست یافتند.

منبع: نشریه Forbes